logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Psychologie (Praha)

Nejste si jisti, kdy navštívit psychologa a zda potřebujete psychologické vyšetření?

Na naší klinice máme vynikající specialisty a kapacity ve svém oboru. Navštěvují nás zejména lidé, se zájmem o terapie. Důvodem může být například vyhoření, smutek, strach, deprese, panika, nefungující partnerské vztahy či insomnie.

Jistě vás potěší, že přijímáme nové pacienty. Leckterá psychologická ambulance dnes funguje tak, jak by fungovat neměla: jen stěží dokáží přijmout všechny pacienty. Naši pacienti nečekají týdny či měsíce na termíny. Ozvěte se a přesvědčte se sami.

Psychologie (Praha) - intro
Psychologie (Praha) - intro

Proč se objednat k naší psycholožce?

icon

Are you worried you'll have trouble getting through to us? Just drop by – ATODA Medical is perfectly accessible by public transport and you can always park here.

icon

We offer prestigious, tailor-made psychological care.

icon

You always book for the exact time. Our psychologists will see you without you having to wait and with a smile!

icon

We receive patients
from 7:30 a.m. to 7:00 p.m.

icon

You will find all our specialisations under one roof.

icon

In the client zone you have all the information in one place. We also offer consultations over the phone.

Spustit videoprohlídku kliniky

Psychologická poradna (Praha) a vše ostatní pod jednou střechou

Naše psychologické poradenství je diskrétní a efektivní. V klientské zóně máte veškeré informace na jednom místě, nabízíme i konzultace přes telefon. Očekávat můžete špičkovou péči na míru a veškerá oddělení u nás naleznete pod jednou střechou. Víme, že poradenská psychologie, psychoterapie či klinická psychologie často nestačí, neboť zdravotní problémy nemusí být pouze psychické, ale také fyzického charakteru. Proto se vyplatí být u nás v ATODA Medical, kde najdete vše pod jednou střechou a jednotlivé odbornosti se prolínají. Často se jedná o případy, kdy se vyskytují problémy v rodině.

 

Proč je náš rodinný psycholog (Praha) tak oblíbený?

V ATODA Medical si klienti velmi chválí naše rodinné psychology v Praze. Dobrý lékař nezkoumá jen samotné lidské chování, ale soustředí se i na mentální a tělesné procesy každého člena rodiny. Náš známý český psycholog chce zlepšit nejen zdraví rodiny, ale také celkovou kvalitu života všech zúčastněných.
Neváhejte a přijďte klidně s celou rodinou, ATODA Medical je skvěle dostupná MHD a vždy u nás zaparkujete.

photo

How much does therapy with our psychologist cost?

We try to treat each person individually. We believe that individual psychology is particularly important. Everyone's problems are unique and treatment cannot be generalised in any way. The cost depends on the intensity of visits but we are always transparent. The reviews of our services speak for themselves.

Psychology (Prague)

If you're wondering when to see a psychologist, ATODA Medical is open from 8am to 7pm. You can come in before or after work, you don't have to take a day off work, and the advantage for children is that they won't miss classes!

For all ages

ATODA Medical has a private psychologist for adults and adolescents and teenagers. All patients always book an appointment for a specific time. Psychological help is provided without long waiting times and with a smile.

Svěřte se do rukou našich psychologů

Mgr. Matějková Monika - Fotka
Mgr. Matějková Monika
Child psychology
Czech English

I am a psychologist with a psychotherapeutic education. I am mainly engaged in counseling, psychotherapy and diagnostics for children and I also work with the family, as a system, i.e. counseling for parents, the family, or during complex situations in the family (divorce, illness, death ...). I believe that the family is a system and as such, must be worked with as such. At the same time, I believe that education about a specific mental illness is also very important, which is why I also offer these consultations, especially for parents.

Přečíst více
Mgr. Lucie Novotná - Fotka
Mgr. Lucie Novotná
Psychology
Czech English French

I believe that each person has a potential to live a fulfilled life and I try to help my clients to rediscover this potential and to find the path to their own inner sources.

Přečíst více
PhDr. Miroslava Benešová (coaching) - Fotka
PhDr. Miroslava Benešová (coaching)
Psychology
Czech English

Qualification:
Attestation in the field of clinical psychology and functional specialization focused on psychotheraphy.

Studied single-subject clinical psychology at Faculty of Arts, Charles University, Prague.

Postgradual studies in the area of medical psychology at 1. Faculty of Medicine, Charles University, Prague.

Currently training in Psychotherapy focused on transmission and coutertransference in psychotherapy.

Přečíst více
Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Sabina Günther
starstarstarstarstar

I go to Dr. Podstolska with my one-year-old daughter. I am very satisfied with her individual approach, willingness to solve even seemingly small things. Of course, she is professional and friendly at the same time. I'm also glad for the pleasant office with a play rug, heating over the changing table, the possibility to drive a stroller up to the office. The care of the nurses and their assistance during appointments is absolutely above and beyond. I also appreciate the texting system that reminds me of my check-up/exam appointment in a timely manner.

photo
Vilma Vaitieke
starstarstarstarstar

After years of extremely bad experience with doctors for children in Prague  - this clinic and our new doctor Ms MUDr. Agnieszka Podstolská is just a paradise. Very professional and kind approach, fast service, good communication in cz or English (!), willingness to help which seems to be hard to find elsewhere. Very clean and pleasant environment compared with places “for free” elsewhere where you find stinky packed little waiting rooms with rude staff, especially old school nurses who hate you for being a foreigner. Thank you all for being there for us every time needed!

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.